نگاه نو منتشر شد

مجموعه مقالات بررسی تحلیلی شعر فارسی معاصر ایلام با عنوان «نگاه نو» به کوشش، بهروز سپیدنامه و سید مالک صادقیان توسط انتشارات هاوار، در شمارگان ۱۰۰۰ نسخه ودر ۷۴۸ صفحه در قطع وزیری  در اسفند ۱۳۹۳ منتشر شد. «نگاه نو» با حمایت اداره کل ورزش و جوانان استان ایلام و با همکاری اداره‌ی کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و حوزه‌ی هنری استان منتشر گردید. طرح جلد کتاب توسط هنرمند خوش آتیه ی ایلامی آقای وحید اسدی اجرا شده است.

در قسمتی از مقدمه‌ی کتاب آمده است: آغاز جریان شعر مطرح فارسی ایلام، به دهه هفتاد باز میگردد؛ آنجا که تعدادی از جوانان پرشور، فارغ از دغدغه انجمنهای ادبی، بر چمنهای پارک مینشستند و غنیترین محافل ادبی را برگزار میکردند. به تعبیر «احمد صافی النجفی»: جشنوارهای بود که در پیاده‌رو برگزار می‌گشت (مهرجان فی الرصیف یقام). برآیند این جلسات، حضور مقتدر شعر ایلام در صفحات وزین ادبی آن زمان بود.

آرشیو نشریات آن روزگار را که ورق میزنید، شکوه این حضور بیشتر آشکار می‌شود. امروز هر چند غبار ایام بر چهره نسل طلایه‌دار شعر فارسی ایلام نشسته است اما خوشبختانه شاهد آیینه‌گی جوانانی هستیم که ادامه دهنده این راه تا سر چشمه‌های خورشیدند. شاعران ارجمندی که  تلفیق اندیشه و خیال در آثارشان، تصویر لحظه‌های‌ مردمی است که صفای باطن و فرزانگی، ویژه‌گی بارز آنان است.

سابقه بیش از دو دهه حضور فعال و اثرگذار شعر فارسی ایلام در تاریخ ادبیات این مرز و بوم، فرصتی را فراهم ساخت تا ابعاد مختلف آن مورد بررسی قرار گیرد. هر چند که با انتشار هر مجموعه شعری از شاعران این دیار، شاهد اظهار نظر منفرد منتقدین در نشریات کشور بوده‌ایم اما خالی جای همایشی اختصاصی در خصوص نقد و بررسی این جریان ادبی و انتشار کتابی تخصصی با این مضمون کاملاً احساس می‌شد. برای نیل به این مهم سازمان مردم نهاد «طلایه‌داران فردای روشن» به مدیریت خانم «پروین یاسینی یکتا» و پی‌گیرهای مستمر و اثرگذارشان زیر چتر حمایت معاونت فرهنگی و امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان استان ایلام وارد میدان شد و ایده نخستین همایش استانی نقد شعر فارسی ایلام تحت عنوان «نگاه نو» مطرح و با همراهی انجمن شعر و ادب اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، حوزه هنری و بانک انصار استان ایلام در آبان ماه سال ۱۳۹۲ برگزار گردید. جا دارد که از حمایت‌های مادی و معنوی این عزیزان مراتب سپاس و امتنان خویش را اعلام نماییم.

مهمترین غایت همایش «نگاه نو»، جمع‌آوری و تدوین مقالات برای انتشار کتاب فوق‌الذکر بود. کتابی که گمشده بسیاری از پژوهشگران در خصوص شعر فارسی ایلام است. که در این میان به نقش پر رنگ دانشجویان تحصیلات تکمیلی رشته زبان و ادبیات فارسی می‌توان اشاره کرد. بر این اساس مقالات ارسالی به دبیرخانه، گردآوری و تدوین شدند اما حجم مقالات و محتوای آنها به تصویر جامعی از شعر فارسی ایلام منجر نشد. این امر موجب گشت تا به شاعران و منتقدین ایلامی داخل و خارج از استان اطلاع داده شود تا  دست‌نوشته‌هایی را که در مورد شعر فارسی ایلام نوشته‌اند یا مطالبی را که دیگران در خصوص شعرهایشان نگاشته بودند جهت درج در کتاب ارسال نمایند. تعداد فراوانی از این بزرگوران به این دعوت لبیک گفتند تا با ارسال مطالبشان بر غنای این کتاب بیفزایند. تعدادی از این عزیزان نیز خاموش ماندند و خالی جایشان در این اثر تحقیقی حاصل این سکوت است. لذا اگر نامی از آنان در میان مقالات نیست یا  اگر مطلبی از این بزرگواران در کنار سایر مطالب به چشم نمی‌خورد، برآیند این خاموشی است هر چند که نامشان به فراموشی نخواهد رفت.

همایش «نگاه نو» در صدد نقد: جامعه‌شناسی، روان‌شناسی، زیبایی شناسی، ادبی و جریان‌شناسی شعر ایلام بود. که چنین هدفی محقق نگشت. کتاب حاضر نیز نتوانست به این آرمان جامه عمل بپوشاند اما بررسی توصیفی شعر ایلام نیز آرمانی است که می‌تواند سنگ بنای پژوهش‌های ژرفانگری باشد که سایر پژوهشگران انجام خواهند داد.

برای تدوین این کتاب، مقرر گردید که مبنای گزینش مقالات، رعایت مؤلفه‌ها و ساختارهای علمی باشد. اما به دو دلیل این تصمیم محقق نشد. نخست این‌که چنین غربال‌گری به کاهش تعداد مقالات و توصیف ناقص منجر می‌شد و دیگر آن‌که غایت کتاب، بررسی توصیفی شعر ایلام بود. لذا گاه در یک یادداشت نکته‌ای یافت می‌شد که بسیار حائز اهمیت بود. نکته‌ای که می‌توانست زوایایی از تاریخ شعر فارسی ایلام را روشن نماید. بر این اساس، یادداشت‌ها و مقالات عمومی در کنار مقالات تخصصی قرار گرفتند تا با هماوایی یکدیگر، تصویر شعر فارسی ایلام را ترسیم نمایند. فراز و فرودهای نوشته‌ها، در حکم جاده‌ای است با چشم‌اندازهای مختلف که به سوی هدفی روشن در جریان است. این کتاب هر چند که در نوع خود جزء اولین‌ها به شمار می‌رود اما داعیه‌دار بهترین‌ها نیست. این بدایت، استمراری را می‌طلبد که در قلم پژوهشگران نهفته است.

کتاب نگاه نو دارای دو بخش است. بخش نخست شامل ۲۰ مقاله در ارتباط با ویژگی‌های شعر فارسی ایلام و جریان‌شناسی آن می‌باشند.  عناوین این بخش عبارتند از:

نگاهی اجمالی به شعر فارسی ایلام ؛  حبیب‌الله بخشوده

پیشینه شعر فارسی در استان ایلام ؛ عباس صیدی

مطالعه تطبیقی دهه اول تا سوم شعر ایلام ؛  سامان بختیاری

از گلوی گٌل و گلوله از حال به آینده؛ علی محمد قاسمی

سیر تاریخی غزل در ایوان غرب؛ حمدالله لطفی

علل تحقق نیافتگی شعر فارسی کودک در ایلام (چالش‌ها و راهِ حل ها)؛ مرتضی حاتمی

انجمن‌های ادبی و مشکلات پیش رو؛ یوسف رستمی

شعر فراگاه؛ محمد علی قاسمی

شعر کوتاه ایلام چرایی و آسیب‌ها؛ سامان بختیاری

ترانه درجه‌ای بالاتر از شعر! ؛ عرفان آتش بار

مؤلفه‌های دینی و آئینی ایلام (نقد اجتماعی شعر ایلام)؛ زینب کلی وندی

نگاهی به عناصر بومی در شعر امروز شاعران ایلامی ؛ عباس رضایی

تحلیل و بررسی تصویرسازی با عناصر طبیعت در شعر فارسی ایلامی؛ دکتر علیرضا شوهانی/ مریم تکش

بررسی صور خیال در شعر شاعران ایلامی؛ دکتر علیرضا شوهانی/ معصومه دارابیگی

نگاهی به موسیقی شعر شاعران ایلام؛ عالیه عباسی/ مریم تکش

استعاره شهادت در شعر معاصر ایلام؛ دکتر خلیل بیگ زاده/ فرحناز منصوری نیا

جلوه‌های شهد شهادت دوران دفاع مقدس در آثار شاعران ایلامی؛علی محمد سهراب‌ نژاد/ دکتر سعید رحیمی‌پور

مفهوم «شهید» و «شهادت» در شعر پایداری شاعران ایلامی؛ محمدعلی قاسمی

شعر ایلام همچنان در نسل سوم شاعران این شهر جاری است؛ حمید حیدر پناه

یادداشتی کوتاه بر آینده شعر و ادبیات انقلاب اسلامی با تأکید بر شعر ایلام؛ عبدالحسین رحمتی

بخش دوم کتاب شامل ۶۰ مقاله است که در خصوص آثار ۲۱ تن از شاعران فارسی‌سرای معاصر ایلامی نوشته شده‌اند:

در خصوص عبدالجبار کاکایی / ۱ مقاله / عباس صیدی

در خصوص ظاهر سارایی / ۱ مقاله / حبیب الله بخشوده

در خصوص حبیب الله بخشوده /۴ مقاله / بهروز سپیدنامه / نصرت الله مسعودی / عباس صیدی / عرفات آتشبار

در خصوص بهروز سپیدنامه / ۵ مقاله / مریم کسایی / عباس صیدی / علی‌رضا نوری / سینا علی‌محمدی / قاسم ساجدی

در خصوص بهروز یاسمی / ۳ مقاله / بهروز سپیدنامه / پیام سیستانی / محمدکاظم علیپور

در خصوص نعمت الله داودیان / ۱ مقاله / حبیب الله بخشوده

در خصوص محمد‌علی قاسمی / ۲ مقاله / سالم پور احمد / عباس صیدی

در خصوص جلیل صفر بیگی / ۱۳ مقاله / یوسفعلی میرشکاک / سید علی میر افضلی / علی اکبر شیری / دکتر رحمان ذبیحی و پروین پیکانی / علی‌رضا عباسی (۲ مقاله) / حبیب الله بخشوده / بهروز سپیدنامه / سید مهدی موسوی / دکتر سیامک بهرام پرور / سالم پور احمد / سالار عبدی / سامان بختیاری

در خصوص سالم پور احمد / ۱ مقاله / نادر جابری

در خصوص نبی احمدی/۱ مقاله / سالم پوراحمد

در خصوص عبدالحسین رحمتی / ۲ مقاله / عباس صیدی / نورمحمد ناصری

در خصوص آفاق شوهانی / ۱۶ مقاله / ابوالفضل پاشا / علی‌رضا بهنام / لادن جمالی / پرویز حسینی / بهزاد خواجات / منصور خورشیدی / سریا داودی حموله / بهاره رضایی / میترا سرایی اصل / علی‌رضا عباسی / پژمان قانون / مهرنوش قربانعلی / فرهاد کریمی / ثریا کهریزی/ احسان مهدیان / سعید نصار یوسفی

در خصوص حسین شکربیگی/ ۱ مقاله/ سامان بختیاری

در خصوص سامان بختیاری / ۳ مقاله / حبیب الله بخشوده / علی‌رضا نوری / یوسف رستمی

در خصوص فرهاد شاهمرادیان / ۱ مقاله / دکتر عباس سهراب‌زاده و روح الله میرزایی

در خصوص یوسف رستمی / ۱ مقاله / علی‌رضا نوری

در خصوص محمد مرادی نصاری /۲ مقاله / علی‌رضا خانی / مهدی احمدی خواه

در خصوص علی یاری / ۱ مقاله / بهروز سپیدنامه

در خصوص چند تن از شاعران ایلامی/ ۲ مقاله / جلیل صفربیگی / کریم منصوری

نظر خود را ثبت کنيد.


در صورتی که پیام خصوصی است در نظر خود بنویسید


| Copyright 2010 . Design & Developed By chabok . All Right Reserved . Best View 1024*768 pix |